کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یا درمان با استفاده از گاز دی اکسیدکربن از جمله روش‌های پرطرفدار و فراگیر جوانسازی پوست در دنیا است. کربوکسی تراپی را می‌توان نوعی مزوتــراپی دانست. در ایـن روش گاز دی اکسید کربن به لایه‌میانی پوست تزریق می‌شود. زمانــی که گاز کربن دی اکسید وارد بدن میشود، سیستم گردش خون در ناحیه تحت درمان تحریک میشود. بدن این شرایط جدید را به منزله کمبود اکسیـژن در نظر گرفتـه و سعی میکند با استفــاده از رگهای خونی شرایط را کنترل کند. این پاسخ باعث میشود که هم اکسیــژن کافی به این ناحیه ارسال شده و هم میــزان تولید کـلاژن افزایش یابد. و همانطور که میدانید کلاژن یک ماده اساسی و لازم برای صاف کردن و سفت شدن پوست است.

قسمتهایی مانند اطراف پلک، پوست صورت و گردن و پشت دست‌ها نقاطی هستند که کربوکسی تراپی نتایج جوانسازی ایده‌آلی در آنها ایجاد می‌کند. کربوکسی تراپی برای بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، ایسکیمیک اندام تحتانی، ریزش مو و حتی کاهش درد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی، کاربرد دارد. همچنین علاوه بر درمان استرچ مارک، از بین بردن اسکار آکنه و جراحی، رفع شل شدگی و افتادگی پوست برطرف کردن خطوط دور دهان و خط خنده، یکی از شاخص ترین کاربردهای کربوکسی تراپی، از بین بردن تیرگی دور چشم است.

کربوکسی تراپی دور چشم 

 

کربوکسی تراپی عمل تزریق گاز دی اکسید کربن به زیر پوست است. این گاز کاملا بی‌ضرر بوده و به طور طبیعی در بدن وجود دارد. میزان تزریق این گاز به وسیله دستگاه سنجیده می‌شود.

کربوکسی تراپی به عنوان یکی از روشهای رفع تیرگی دور چشم، در بهترین سطح ممکن قابل انجام است.

کربوکسی تراپی

مزایای و معایب کربوکسی تراپی

با کربوکسی تراپی، می‌توان شاهد نتایج بسیار مطلوبی برای درمان تیرگی دوره چشم بود. برای انجام کربوکسی تراپی نیاز به تجهیزات بیمارستانی نخواهد بود و در مطب می‌توان آن را انجام داد. ضمن اینکه پس از کربوکسی تراپی هم نیاز به طی دوران نقاهت و استراحت نیست. پس از انجام کربوکسی تراپی، شما می‌توانید به راحتی به کار و زندگی روزمره خود ادامه دهید بدون اینکه نیاز به کمک داشته باشید. برای کربوکسی تراپی عوارض جانبی مطرح نشده است، اگر توسط پزشک پوست حاذق انجام شود و فرد دارای بیماری خاصی نباشد، بهترین نتایج بدون عوارض جانبی حاصل می‌شود. برخی از مشکلات مانند قرمزی یا افزایش حرارت بدن بعد از عمل نیز به سرعت از بین می‌رود و حالت طبیعی به خود می‌گیرد.

 

مراقبتهای پس از کربوکسی تراپی

  • بعد از اینکه کربوکسی تراپی انجام شد تا چند ساعت اولیه بعد از عمل، باید از نفوذ آب و رطوبت به بدن جلوگیری شود.
  • تورم بعد از کربوکسی تراپی تا ۴۸ ساعت بعد از انجام آن برطرف می شود و جای نگرانی نیست.
  • به مدت ۲۴ ساعت بعد از انجام کربوکسی تراپی از رفتن به حمام و استحمام با آب سرد و شنا خودداری کنید.
  • تا یک ماه از قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب و برنزه کردن بپرهیزید.
  • از انجام فعالیتهای ورزشی سنگین بلافاصله پس از کربوکسی تراپی تا حد امکان خودداری شود.
  • کرمهایی ترمیمی تجویز شده توسط پزشک پوست را به صورت مرتب استفاده نمایید.
  • جلسات معاینه بعد از کربوکسی تراپی را فراموش نکنید.

با رعایت موارد فوق نتیجه ایده آلی را از کربوکسی تراپی برای رفع تیرگی اطراف چشم به دست خواهید آورد.

 

کربوکسی تراپی

ماندگاری کربوکسی تراپی

میزان ماندگاری کربوکسی تراپی به ناحیه تحت درمان بستگی دارد اما می توان گفت این روش درمانی، برای رفع تیرگی دور چشم به طور متوسط حدود ۶ ماه ماندگاری دارد و با تکرار آن مدت زمان ماندگاری بیشتر هم خواهد شد.